Górolskie klimaty – hej!

Kto kocha Tatry ten z pewnością kocha również perełki podhalańskiej architektury – drewniane chaty. Charakteryzują je niezwykłe walory estetyczne – często to rękodzielniczy majstersztyk, ale również niepowtarzalny mikroklimat. Choć domy te są pozbawione dodatkowego ocieplenia, gwarantują ciepło zimą i chłód latem. Tradycyjne podhalańskie domy buduje się ręcznie, zazwyczaj bez użycia gwoździ, z bali o olbrzymim przekroju. Nawet jeśli są wykonane z płazów lub półbali – grubość ścian gwarantuje mieszkańcom komfort termiczny. Bardzo charakterystyczną techniką uszczelniania drewnianych domów jest tzw. mszenie, czyli umieszczanie w szparach ścian specjalnie splecionych wiór drewnianych, które nazywają się wełnianką. Jako ciekawostkę warto dodać, że fachowiec, który wykonuje mszenia nazywa się – MECHOOPTYKIEM. Ów człowiek nie tylko zapewnia szczelność domu z bala, ale też nadaje mu niezwykłej, charakterystycznej dekoracji. Ten piękny element znaleźliśmy także w domu u Izy.

 

DSC_6582

Wnętrze, jak i zewnętrze góralskiego domu wymaga szczególnych dodatków. Choć klamki zazwyczaj traktujemy po macoszemu, w takim wnętrzu źle dobrana klamka mogłaby wywołać bolesny estetyczny zgrzyt. Dlatego chciałam zwrócić Waszą uwagę na nietypowy, choć bardzo trafiony wybór Izy i Piotra. Klamki do bram wewnątrz domu? Brzmi niedorzecznie. A jednak pomysł w takim wnętrzu, jak ich, sprawdził się w 100%.

DSC_6278

DSC_6254W tym drewnianym domu zamontowano klamki „Sezam” firmy  Kuchinox, które z uwagi na płaski szyld stosowane są zazwyczaj do furtek i bram. Tu okazały się idealne – są spójną kontynuacją stylu wejściowych drzwi, wyposażonych w okucia i klamkę zamontowane przez górali, którzy budowali ten domu.

DSC_6282

W domu Izy i Piotra jest jeszcze jeden wyjątkowo ciekawy i praktyczny element – stylowe okna. I w tym wypadku nie sposób wyobrazić sobie gładkiej, szklanej powierzchni, pozbawionej charakterystycznej kratki – czyli szprosów. To właśnie szprosy dodają oknu charakteru a całej konstrukcji – prestiżu. W Dolsku zastosowano nowoczesne rozwiązanie – szpros drewniany na zawiasach w ramce od zewnątrz.

DSC_6554Jest to osobna konstrukcja, która niesamowicie ułatwia mycie okien i np. impregnowanie drewnianych elementów. A jeśli kiedyś właściciele zechcą jednak małej odmiany – zdemontują ramę
i z pewnością dom zacznie wyglądać nieco inaczej.

DSC_6563Teraz pozostaje tylko tylko zawinąć się w koc, zaparzyć sobie herbaty z prądem, zamknąć oczy
i nasłuchiwać wiatru hulającego po halach.

14542564_572999942887132_418932068716977094_o