Kamień naprawdę dekoracyjny

Wisi nade mną widmo remontu przedpokoju. Nawet nie będę się przyznawać ile lat temu było tu cokolwiek robione. Zastanawiam się ostatnio jak powinien wyglądać, bo to w końcu przedpokój buduje pierwsze wrażenie po wejściu do mieszkania. Od kiedy obserwuję postęp prac w domu u Rafała, myślę, że kamień dekoracyjny mógłby zrobić robotę.

W domu anestezjologa (sorry Rafał – brakuje mi synonimów) kładziony jest kamień Amsterdam z firmy Akademia Kamienia. Pokrywa on ścianę w części wypoczynkowej domu. Kamień dekoracyjny to nic innego, jak gipsowe płytki np. z wzorem cegły- jest wyjątkowo trwały, prosty w pielęgnacji i utrzymaniu, a do tego jest niezwykle efektowny. Jest znakomitym rozwiązaniem, jeśli poszukuje się ciekawego motywu przewodniego, który z powodzeniem pokreśli styl mieszkania. Rafał wybrał wzór Amsterdam – jeden z 30 jakie ma w ofercie ta firma.

_dsc1672 Okazuje się, że kamień dekoracyjny, choć może kojarzyć się niektórym tylko z dekoracją elewacji lub kominka, może być świetnym rozwiązaniem do w zasadzie wszystkich wnętrz. Jego specyfiką jest efekt załamywania światła na nieregularnych kształtach, co dodaje uroku pomieszczeniu. Nadaje się nawet do łazienki (może za wyjątkiem obrębu wanny czy wypełnienia kabiny prysznicowej), należy go tylko dodatkowo zabezpieczyć przed wodą i parą. Kamień jest płytką wyrabianą ręcznie, więc trzeba nastawić się na drobne różnice w kolorach, które moim zdaniem tylko dodadzą naturalności ścianie.

Gdybyście zdecydowali się na takie właśnie rozwiązanie w Waszych wnętrzach musicie pamiętać, że kamień dekoracyjny można układać na ścianach skonstruowanych z betonu, cegły i tp., ale powinny mieć one odpowiednią nośność, posiadać stałą i jednorodną strukturę oraz być równe, suche, oczyszczone z kurzu, resztek farb czy klejów. Niezaprzeczalnym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że kamień może położyć przysłowiowy Kowalski.

Dla bohaterów i bohaterek domu mam kilka wskazówek przygotowanych specjalnie przez Akademię Kamienia:

  1. Układanie kamienia dekoracyjnego rozpocznij od dołu, opierając pierwszy rząd płytek na listwie.
  2. Kamień przyklej na czystą, suchą i równą powierzchnię.
  3. Przed przyklejeniem kamienia sprawdź czy nie posiada on widocznych wad, a następnie oczyść powierzchnię kamienia tarką do styropianu. W razie potrzeby przeszlifuj krawędź, usuwając ewentualne nierówności. Na oczyszczoną płytkę nakładaj klej.
  4. Powierzchnię, na którą masz zamiar przykleić kamień pokryj środkiem gruntującym.
  5. Do klejenia użyj kleju do wyrobów betonowych klasy C1T. Klej nanoś punktowo bądź wzdłuż całej płytki za pomocą pacy zębatej, następnie dociśnij równomiernie, aż do lekkiego oporu.
  6. Płytki dobieraj z kilku kartonów jednocześnie w celu jednolitego rozmieszczenia odcienia
  7. W zależności od typu kamienia, układaj go bezfugowo lub z zachowaniem fug. Fugowanie rozpocznij po dokładnym wyschnięciu kleju, wykorzystując fugownicę do klinkieru. Gdy fuga lekko się zwiąże, wygładź ją odpowiednio płaskim narzędziem.
  8. Kamień możesz łatwo docinać za pomocą szlifierki kątowej z tarczą do cięcia kamienia.
  9. Po zakończeniu wszystkich prac całość zabezpiecz impregnatem do płytek betonowych „Akademii Kamienia”, który ułatwia utrzymanie kamienia dekoracyjnego w czystości.


Zawód wykonywany przez Rafała nie pozwolił mu z oczywistych względów poświęcić czasu na klejenie cegiełki po cegiełce, ale na szczęście miał ekipę z Color House. Pan Kamil najpierw podkuwał kanały pod kable RTV, żeby później zająć się kamieniem dekoracyjnym.

_dsc1642Ściana pokryta w ten sposób jest rozwiązaniem na lata – wystarczy ją zaimpregnować i od czasu do czasu przetrzeć z kurzu. Jeśli z jakiegoś powodu będzie konieczne odświeżenie ściany – kamień dekoracyjny można po prostu pomalować farba akrylową. 

Więcej aranżacji Akademii Kamienia znajdziecie na ich stronie.

275_img3_amsterdam

276_img3_asti