Czarna magia w białym sprzęcie.

Jeśli ktoś już zdecydował się pójść za aktualnymi trendami i postawił na białe meble, dziś może je „uzbroić” w białe sprzęty AGD do zabudowy, które jeszcze trzy lata temu miały nielicznych reprezentantów na rynku. Jednak chcąc cokolwiek zbroić, należy najpierw siebie – w cierpliwość. A później jeszcze portfel. Wybór sprzętu AGD do nowej kuchni to jedna z trudniejszych decyzji (nie mówiąc już o tym, że najkosztowniejsza). Tempo technologicznego rozwoju jest takie, że doświadczenia Ani z wyposażania kuchni sprzed zaledwie kilku lat, mają się nijak do dzisiejszej oferty. Wielość modeli i wykończeń, przemnożona przez liczbę marek – przyprawia o zawrót głowy.

_DSC1852

Zatem decyzja Rafała, że w kuchni będzie sprzęt w kolorze białym trochę ułatwiła na początku przeszukiwanie ofert rynkowych. Białych modeli jest nieporównywalnie mniej niż tych w wykończeniu czarnym czy też chromowym. Jednak gdy zaczęła się szczegółowa analiza parametrów piekarników oraz okapów – było już tylko trudniej. Po pierwsze, decydując się na biały sprzęt trzeba być świadomym, że ten sam model np. piekarnika w bardziej tradycyjnym wykończeniu frontu będzie tańszy o 300-450 zł. Zatem Ania i Rafał zaczęli polowanie na okazje oraz promocje. Tym sposobem w czarny piątek zakupili biały okap Amica do kuchni.

_DSC0060Korzystając ze stron internetowych dystrybutorów sprzętu (warte polecenia do szybkiej analizy wszystkich marek i modeli), sprawdzane były krok po kroku cechy piekarników. I tak też okazało się konieczne zrezygnować z piekarnika z funkcją dualną, która dzięki separatorowi (specjalna wyjmowana przegroda) pozwala piec na dwóch poziomach potrawy w dwóch różnych temperaturach lub też nagrzewać połowę piekarnika przy szykowaniu mniejszego obiadu. Po przeanalizowaniu ofert padł wybór na piekarnik Amica z białym frontem, który jako jeden z nielicznych miał funkcję rożna plus kilka innych przydatnych bajerów: teleskopowe prowadnice, chłodny front, termosondę. Produkt nagrodzony był w konkursie TOP PRODUKT 2016 przez magazyn Dobre Wnętrze.

Jako użytkownicy zmywarek, Ania i Rafała doskonale zdawali sobie sprawę, że liczba funkcji raczej nie odgrywa roli. Zmywarka, jak sama nazwa mówi – musi zmywać. Sama wiem, że korzysta się zwykle z jednego czy dwóch programów, a najbardziej pożądanej funkcji, czyli samoistnego opróżnianie zmywarki z czystych naczyń jeszcze nikt nie wyprodukował. Dlatego najważniejszy parametr jaki wskazali w sklepie TRES to jej rozmiar – zmywarka miała być koniecznie tzw. „sześćdziesiątką” z wyjmowanym, tradycyjnym koszykiem na sztućce. Ze względu na bardzo dobry stosunek ceny do jakości wybór padł na zmywarkę BEKO model DIN29320

_DSC1762
Trudno wyobrazić sobie też nowoczesną kuchnię bez mikrofalówki. I w jej przypadku jedynym wymogiem był biały front – Ani i Rafałowi ma służyć tylko do sporadycznego podgrzewania gotowych posiłków. Po rekomendacji – zakupiony został bardzo ładny model BEKO MGB25333WG

_DSC1907Przy tej okazji warto przekazać słuszną uwagę pracowników Tresu, którzy przestrzegali przed wyborem różnych marek sprzętów do jednej kuchni: otóż biel bieli nierówna. Niestety w dwóch przypadkach różnica sąsiadujących sprzętów w kuchni Ani i Rafała rzuca się bardzo w oczy – mowa o okapie i płycie indukcyjnej. Zatem lepiej jednak posłuchać w tej kwestii specjalistów, nawet jeśli to mężczyźni, którzy wg stereotypu na kolorach znać się nie powinni. Mądry Polak po szkodzie. Dzisiaj pozostaje pocieszać tylko myślą, że płyta będzie wiecznie w trakcie gotowania zastawiona garnkami i patelniami.

Idealnym uzupełnieniem tego białego, szklanego szaleństwa sprzętów AGD będzie dizajnerski, jednokomorowy zlewozmywak Deante Capella ze szklanym blatem (dostępny w opcji – gładki biały, czarny lub z grafikami, z komorą stalową lub granitową). Został on zaprojektowany przez polskiego projektanta Michała Łoja, a nagrodzony w konkursie Diament Meblarstwa 2016 r. i kategorii produktów Premium.

Capella-white3

Coś, o czym warto pamiętać przy planowaniu urządzania kuchni, to postarać się nie robić tego w ostatnim kwartale roku. Biorąc pod uwagę terminy oczekiwania na meble (nawet do dwóch miesięcy) oraz dostępność wymarzonych sprzętów (w przypadku Ani i Rafała – lodówka BEKO), można by podejrzewać, że wszyscy Polacy chcą mieć nowe kuchnie na święta! Zatem warto urządzanie kuchni wrzucić w noworoczne postanowienia – będzie taniej, szybciej i w mniejszym stresie. A jeśli już ktoś MUSI lepić wigilijne pierogi w nowej kuchni – można ratować się zamiennikami. Doświadczony sprzedawca (tu polecamy tych z firmy TRES ) z bardzo indywidualnym podejściem do potrzeb klienta, znajdzie je bez problemu.

Niezależnie jakiego koloru sprzęt wybierzecie, trzeba zaplanować jego zakup jeszcze przed realizacją i pomiarami kuchni pod meble. Stolarzowi pozwoli to precyzyjnie wykroić materiał i co ważniejsze, uniknąć kolejnego kucia ścian w celu zamiany instalacji elektrycznej i hydraulicznej wymuszonej przez rozkład mebli… a glazurnikowi zaplanować otwory pod gniazdka i włączniki w płytkach.

_DSC1989