Mała łazienka w dużym domu

Wraz z końcem remontu małej (dolnej) łazienki u Rafała, latryna w ogrodzie stała się na szczęście tylko barwnym (i wonnym) wspomnieniem.  Ale trzeba było zapracować na na ten stan luksusu posiadania wykończonej łazienki.

_DSC0280

Zaczęło się od kroku wstecz, ponieważ po kilkuletnim przestoju należało zerwać źle położone płyty karton-gips, wymienić grzejnik, który niestarannie zamontowany zaczął rdzewieć oraz ponownie zamontować toaletę, uzupełniając uszczelki. Niestety ich zalet nie dostrzegła poprzednia ekipa remontowa. Inwestorzy skupili się na tym, jak tę małą przestrzeń zaaranżować możliwie praktycznie, ale i przyjemnie dla oka. Chyba udało się połączyć przysłowiowe przyjemne z pożytecznym.

_DSC3910

Na pierwszym planie umywalka Anemon Deante  z naprawdę dużymi powierzchniami po bokach na odłożenie kosmetyków czy szczoteczek do zębów. Można pod nią dodatkowo zamontować szafkę, by ukryć np. zapas chemii, ręczników czy papieru.

Łazienka Rafała jest naprawdę niewielka w metrażu, zwłaszcza jak na dom, ale dokonały projekt architektki Marty Micał spowodował wrażenie sporej przestrzeni. To optyczne powiększenie bierze się na pewno z jasnych kolorów płytki podłogowej i ściennej. Dodatkowo chromowe elementy sprzętów odbijają światło, rozświetlając małe wnętrze, a białe sprzęty (ceramika, armatura, grzejnik) sprawiają, że sam projekt wygląda tak bardzo świeżo i nowocześnie.

_DSC3916

Do łazienki wybrano baterię Hiacynt  w niezwykle eleganckim  i modnym w ostatnim sezonie wykończeniu chrom-biały. Wybór padł na wersję podwyższaną, by dobrze komponowała się z dużą umywalką. Dodatkowym atutem tej baterii (mającym wpływ na użytkowanie właśnie dużej umywalki) jest fakt posiadania ruchomego aeratora (sitka, z którego leci woda). Dzięki temu można pokierować strumień na środek sporej umywalki tak, by nie lał się po jej rantach.

_DSC3911

Na zwiększenie wrażenia przestronności małej łazienki na pewno ma wpływ duże lustro nad umywalką, zlicowane z płytką. Także ono sprawia, że łazienka 3,5 metrowa wydaje się być 5 metrową.

Dodatkową przestrzeń pod prysznicem Rafał zyskał, wybierając panel podtynkowy Multibox , którego kaseta z przyłączami została wpuszczona w ścianę tak, by nie zabierała cennej przestrzeni użytkowej. Dodatkowym atutem panelu Multibox jest kwestia ozdobna, oczywiście poza funkcją termostatu, czyli utrzymania zawsze stałej i pożądanej temperatury. Panel podtynkowy „zatopiony w ścianie” niczym lustro odbija na swojej chromowej powierzchni kolorowe płytki.

_DSC4113

Drzwi prysznicowe, przesuwne Cynia Deante 120 cm, zamontowane bezpośrednio na glazurze, dają w tak małej łazience poczucie wręcz gigantycznej przestrzeni pod prysznicem, a nie wymagają miejsca na uchylanie. By je wmontować, fachowcy dobudowali z karton-gipsu 12 cm węgar.

_DSC3923-1

Między łazienką, którą zastałam na początku przygody remontowej u Rafała a tą, z której korzystałam podczas ostatniej wizyty – zaszła nieprawdopodobna metamorfoza.

_DSC3907

Dla tych, którzy przymierzają się niebawem do remontu mam główne koszty wyposażenia tej łazienki. Oczywiście trzeba tu doliczyć elementy hydrauliki, robociznę, farbę, oświetlenie i jeszcze mieć zapas na tzw. niespodzianki, które co rusz „wychodzą” w trakcie remontu.

 • Umywalka Anemon Deante – 629 zł
 • Bateria Hiacynt Deante – 469 zł
 • Syfon chromowy – 149 zł
 • Korek click €“clack do umywalki – 59 zł
 • Panel podtynkowy Multibox Deante – 2599 zł
 • Drzwi prysznicowe, przesuwne Cynia Deante – 999 zł
 • Toaleta Villeroy&Boch – 1096 zł
 • Glazura Paradyż – 2960 zł
 • Stelaż do WC Cersanit – 398 zł
 • Przycisk Cersanit – 110 zł
 • Grzejnik Wrap Terma Technologie – 388 zł