Pochwyt, gałka czy klasyka?

Klamka to chyba jeden z najbardziej transparentnych elementów wykończenia wnętrza – mało się o niej mówi, rzadko jest przedmiotem rodzinnych rozważań w trakcie remontowych wyborów. A to przecież wisienka na torcie, element niesamowicie sensualny, często pierwszy z jakim w ogóle mamy do czynienia oglądając wnętrze. Co więcej – jeden z tych niewielu, który odbieramy nie tylko zmysłem wzroku. Bo jakich jeszcze elementów wystroju, czy wykończenia naszych mieszkań tak często dotykamy? To tak bardziej romantycznie. A podchodząc do tematu pragmatycznie – klamka jest klasyfikowana, jako okucie budowlane uchwytowe, które może być wykonane z PCV, aluminium, stali czy np. mosiądzu. Jakkolwiek by na klamkę nie patrzeć – jej brak budzi w nas bardzo niepokojące skojarzenia. Klamka być musi – pytanie czy pierwsza lepsza, czy przemyślana tak samo, jak decyzja o kolorze ścian.

DSC_0788

Wśród klamek znajdziemy te klasyczne, ale także gałki oraz tzw. pochwyty. Znamy je doskonale (choć może nie z tej dziwnej nazwy) – montowane są bardzo często w drzwiach przesuwnych i otwierają zamki przez pociągnięcie. Gałki natomiast mogą nadać drzwiom, jak i całemu wnętrzu niezwykłego charakteru glamour. Takie imitujące kryształ znajdziemy w ofercie marki Kuchinox.

DSC_0741Architektka Joasia Sokołowska, projektując i wyposażając mieszkanie na wynajem, oglądała również niezwykle efektowną i elegancką klamkę premium line Gloria – również firmy Kuchinox. Jednak z przyczyn podyktowanych charakterem mieszkania, ten produkt zostawiła sobie w zanadrzu na inne realizacje.

DSC_0757

W ofercie firmy znajdziemy także klasyczną, choć utrzymaną we współczesnej stylistyce wykonaną wg polskiego projektu klamkę Prima. Dostępną w wersjach standardowych (na klucz, na wkładkę typu yale oraz na zamek WC). Możemy wybrać wersję podstawową chromowo-satynową lub modne obecnie połączenia chrom-biały lub chrom-czarny.

DSC_0764

Ostatecznie Joanna wybrała do drzwi sypialni klamkę Nero o geometrycznym kształcie, w kolorze grafitu, która przez kontrast z drzwiami w wykończeniu pobielonego drewna, daje bardzo ciekawy efekt wizualny.

DSC_0776

W mieszkaniu, które Joasia zaprojektowała z myślą o wynajmie, inwestorka postanowiła pozostawić drzwi wejściowe z klatki do przedpokoju. Były w bardzo dobrym stanie, więc nie miało sensu generowanie dodatkowych, niemałych przecież kosztów. Żeby jednak trochę je „odmłodzić” i dopasować do reszty odnowionego wnętrza, wystarczyło po prostu wymienić klamkę.

DSC_0796

Koszty niewielkie, a efekt absolutnie zadowalający.