Re co? Rekuperacja!

W prostych słowach o nowej i stosunkowo mało znanej technologii wymiany powietrza w pomieszczeniu. Inwestycji na długie lata, raczej z kategorii decyzji fundamentalnych nie tylko dlatego, że powinniśmy ją podjąć zaraz po wylewce, zanim zakiełkują w nas te wszystkie pomysły o powieszanych sufitach i skupimy się na dywagacjach o farbie pomarańczowej w odcieniu bardziej lub mniej łososiowym😉

 

Rekuperacja – nie tylko modne słowo. 

My spotkaliśmy się z nim pierwszy raz na etapie małego domku nad jeziorem. Wtedy była dla nas tylko trudnym słowem. Dziś wiemy, że rekuperacja jest alternatywą dla domów z tzw. wentylacją grawitacyjną, czyli popularnymi kratkami w ścianach. Utarło się powiedzenie, że wentylacja grawitacyjna działa tylko pół roku, gdy jest zimno (bo to różnica temperatur powoduje ruch powietrza). Dodatkowo działa tylko wtedy, gdy poprzez nieszczelną stolarkę okienną i drzwiową zimne powietrze dociera do mieszkania i jest wyciągane przez kratki w ścianie. A przecież obecnie zakłócamy ten ruch powietrza, montując szczelne  do bólu okna plastikowe…( o tym jak bardzo są one szczelne można się przekonać, gdy po szybkim remoncie zrobimy jeszcze szybszą zabudowę kuchni, najlepiej zimą, gdy na zewnątrz jest minus, a wew. gdzie gotujemy plus-wykwity grzyba na niedawno pomalowanej ścianie ukażą nam się szybciej niż myślimy-i nie będzie to żaden cud. Cud to będzie jak się go skutecznie pozbędziemy). Zatem taka rekuperacja i szczelne okna w takim przypadku okazałaby się duetem doskonałym, ale to oczywiście tylko uboczna zaleta rekuperacji.

 

Rekuperacja jak to działa? 

Rekuperacja, to mechaniczna wymiana powietrza między ciepłym mieszkaniem, a otoczeniem. Realizowana jest za pomocą kanałów wentylacyjnych i urządzenia składającego się z  dwóch wentylatorów, gdzie jeden wyciąga zużyte powietrze na zewnątrz, drugi nawiewa świeże z otoczenia domu. Na drodze tej wymiany, oprócz filtrów stoi najważniejszy element – wymiennik ciepła. Jest to moduł, w którym osobnymi kanalikami mija się ciepłe, zużyte powietrze ze świeżym, najczęściej chłodniejszym z zewnątrz. Wymienniki te mają sprawność na poziomie 70 do 90% odzysku ciepła. Wszystko zależy od wybranego rozwiązania w wymienniku, a występują trzy – krzyżowe, przeciwprądowe i rotacyjne. Pierwsze dwa są tańsze, mają stałe wymienniki, które skutecznie odzyskują ciepło, ale usuwają wilgoć z pomieszczeń, a co za tym idzie przy dużych mrozach potrafią zamarzać. Producenci stosują rozwiązania, żeby temu zapobiec, ale jest to kosztem skuteczności działania. Z kolei rotacyjne, droższe, bo mają obrotowy wymiennik sterowany silnikiem elektrycznym równie skutecznie odzyskują ciepło, chłód i wilgoć. Zużywają odrobinę więcej prądu, ale nie zamarzają.

Zalety słowa zaczynającego się na RE:

Należy pamiętać, że rekuperacja to przede wszystkim poprawa komfortu życia poprzez skuteczną wentylację mieszkania. Zysk z mniejszych wydatków na ogrzewanie jest kompensowany przez zużycie prądu przez rekuperator, które możemy porównać do ok. 100 W żarówki świecącej bez przerwy. Podsumowując, rekuperacja dostarcza świeże powietrze, które wstępnie ogrzewa podczas wymiany z zużytym usuwanym na zewnątrz. Zużywa prąd przy mniejszych nakładach na ogrzewanie. Poprawia komfort życia.

Pytamy za ile ten komfort?

Koszty zastosowania rekuperacji uzależnione są od kubatury budynku i zastosowanych kanałów wentylacyjnych. Należy przy tym pamiętać o dostępności wewnątrz budynku dla rozprowadzenia instalacji wentylacyjnej, ponieważ idealnie jest, gdy mamy podwieszany sufit, czy poddasze.  Ceny rekuperacji w domach do 100m2 oscylują w okolicach 11-15 tysięcy złotych netto, gdzie cena rekuperatora, w zależności od jego rodzaju wynosi od 3500-5500 zł netto. Przy domach o powierzchni 120 – 160m2 mamy odpowiednio 14-17 tysięcy złotych netto, a rekuperatory o większej wydajności w przedziale 4500-7500 zł netto. Dobra wiadomość jest taka, że tak jak w przypadku klimatyzacji tak i w przypadku rekuperacji koszty można podzielić na dwie części. To znaczy etap instalacji wew. budynku, którego musimy dokonać na początku budowy (później możemy się skupić na remoncie mieszkania czy biura) i drugiego związanego już z podłączeniem i uruchomieniem rekuperatora.

I ta informacja jest bezcenna, bo jak wiemy w trakcie remontu, nawet niewielkiego domu, jest jedna jednostka płatnicza-10 tyś. ( Z życia wzięte: pytasz ile schody-10 tyś, ile za łazienkę  też 10 tyś., oczyszczalnia około 10 tyś. itd. Narzekasz tylko do etapu kuchni, bo wtedy 10 tyś. to jedna z rat😉)

Mamy rekuperację i co dalej:

Serwis rekuperacji polega na czyszczeniu i dezynfekowaniu urządzenia oraz na wymianie filtrów. Koszt serwisu to ok. 200zł netto + koszt filtrów. Wymagany raz na rok. Zatem warto postawić na firmę, która nie tylko zamontuje rekuperację, a będzie ją serwisowała i utrzymywała w dobrej kondycji przez lata.

Różnica między rekuperacją a klimatyzacją

 Z kolei różnica między rekuperacją, a klimatyzacją jest zasadnicza. Rekuperacja wymienia powietrze, filtrując je i  odzyskując ciepło. Klimatyzacja, ta montowana na ścianie (tzw. split) schładza powietrze w zamkniętym obiegu, dodatkowo je filtrując, a w dodatkowych opcjach np. jonizując czy działając antybakteryjnie. Mimo różnic w działaniu ich funkcje można łączyć. Część rekuperatorów odzyskuje chłód, co wspomaga pracę klimatyzatorów.

Podziękowania dla Pana od rekuperacji:

Tekst powstał dzięki kilku rozmowom, podzieleniu się swoją wiedzą i doświadczeniem Roberta Miżyńskiego z firmy Prowent. Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat klimatyzacji czy też rekuperacji piszcie, dzwońcie, wpadajcie do nich a przekonacie się co to znaczy dobra obsługa klienta. Posłuchacie jak głośna jest rekuperacja. Dla Was wyłączą radio, nawet gdy będą leciały ich ulubione kawałki😉 Jeśli nawet nie kupicie to na pewno czas spędzony w dużej sali ekspozycyjnej urządzeń związanych z wentylacją, nie pójdzie na marne, a już na pewno będzie miłą odmianą w stresowym bieganiu między materiałami budowlanymi.

Ty znajdziesz Prowent, który od 20 lat specjalizuje się w temacie wentylacji, na swoim koncie ma inwestycje prywatne, biura, szpitale a i m.in. magazyny Zalando.